כאן תוכלי למצוא טיפים וכלים שיעזרו לך לקדם את הקריירה שלך. חשוב לנו שתמצאי מקום עבודה שיאפשר לך לשלב באופן הנכון ביותר עבורך את העבודה עם חיי המשפחה. מרגישה שחסרים לך כלים? כתבי לנו

 • המפץ הגדול- מיתוס האישה העובדת

  16 יולי 2018
  חליפת גוצ'י בצבע בז', שיער אה-לה אודרי הפבורן וגישה של ביץ' מהגיהינום - נכון שזה מה שכולם חושבים על אישה עם קריירה? אז קבלו עדכון - זה ממש לא זה. אחד אחרי השני קורסים המיתוסים העתיקים שנוצרו על דמות האישה העובדת. אשת קריירה זה לא מה שחשבתן

  כתבה: הילה רמלר 

  הנה שיעור בעברית: מה צורת הזכר של אשת קריירה? הופה. איזה שקט. אבל אל תרגישו לא נוח כי אין. מי מכן מכירה בכלל איש קריירה? מי שמעה את המושג הזה כשמדברים על גבר מצליח בתפקידים בכירים? אין חיה כזו.

  משחר ההיסטוריה אישה מצליחה נמצאת תחת זכוכית מגדלת. ככל שהיא יותר מצליחה מתחדד הפוקוס עליה שכולל מבטים, שאלות ומגוון הנחות לגבי הבחירות שלה. גם ההיסטוריה של הקולנוע והטלוויזיה מוצפת בדמויות סטראוטיפיות. מ- 9-5 ומשדרים חדשות, דרך אלי מקביל ועד איך היא עושה את זה  - רצף של נשים חכמות ומצליחות בעולם העבודה, לכולן יש חליפות בצבע בז', שיער מעוצב בקפידה וסביבה שרומזת שאמהות וקריירה זה אוקסימורון.

  אבל מחקר חדש קבע, שרעיון אשת הקריירה ללא חיי משפחה וילדים הוא פנטזיה הוליוודית טהורה. נשים מצליחות רוצות ילדים וחיי משפחה ויותר מתמיד - השילוב לא רק אפשרי אלא מוצלח. וזה גבירותיי, זה רק אחד מהרבה מיתוסים שעוטפים נשים עובדות ומצליחות. והם קורסים אחד אחרי השני.

  הנה עוד כמה מיתוסים גדולים על נשים ועבודה, שלא עומדים במבחן ההוכחה. במילים אחרות: נופצו כאילו היו תקרת זכוכית בליל רעמים אכזרי:

  הכול בגלל האהבה

  אישה מצליחה בסביבות גיל 30, שעדיין אינה נשואה ואין לה ילדים -  כולם סביבה פשוט מתים לדעת למה היא מחכה? כולם. ולפני שהם סיימו לשאול את זה הם כבר עונים - כי המיתוס הנצחי קבע שהיא בחרה להתמקד בקריירה במקום להינשא ולהביא ילדים. אז תשכחו מזה, זה לא רלוונטי. נכון שיש נשים שבוחרות להמשיך בקריירה במקום להיות אמא עובדת או לעכב את האמהות בגללה, אבל הן במיעוט. לרוב הקריירה היא רק תירוץ. הסיבה האמיתית, על פי מחקר חדש שנערך בקנדה, היא ש-97% מהנשים שחיכו, פשוט חיכו להתאהב. הן חיכו לשותף הנכון כדי לבסס יחסים וזוגיות יציבים. אז כרגיל, האשמה האמיתית היא האהבה.

  המילה שמתחילה ב-פ

  מי שמתרכזת במסלול מקצועי וסוללת דרכה לפסגה נופלת תחת סטריאוטיפ נפוץ של אישה קרת לב, אנוכית או המונח שכולם אוהבים לשנוא: פמיניסטית. המונח "אשת הקריירה" הוא בעצם שריד של התנועה לשחרור האישה שהוקמה לפני חמישים שנה, והובילה מהפכה בעולם. אישה ששאפה לקריירה הייתה אז אנומליה או נחשדה כמי שיוצאת בהצהרה פוליטית רדיקלית של פמיניזם. אבל כיום, יש יותר נשים בכוח העבודה מאשר גברים. העובדה שנשים עובדות היא לא אמירה פמיניסטית. לכל היותר, זו הצהרה על היותה של האשה "בת אדם אחראית" שמשלמת את החשבונות שלה בעצמה. אז אשת קריירה = פמיניזם? ממש לא.

  אמהות טובות, עובדות גרועות

  מעסיקים מסוימים חושדים באמהות -  הם מאמינים שהן פחות יעילות מאשר נשים ללא ילדים. מן הסתם משום שהם יודעים שכשאחראים לרווחת אדם נוסף, מתחילים לקבל נקודת מבט מאיימת על התועלת של פגישה בת שלוש שעות על סעיף בודד בתקציב. עם זאת, חוקרים מאוניברסיטת ציריך מצאו שאמהות עולות על קולגות ללא ילדים ומבצעות טוב יותר כל משימה, ואגב, אמהות לשני ילדים או יותר, יעילות יותר מאלו עם ילד אחד בלבד. אמא יודעת להזיז דברים, כי אימונים מביאים לשלמות. יפה נכון?

  ועכשיו תראו את ההפך זה עוד יותר יפה - עובדות טובות, אמהות גרועות

  המיתוס הזה מתנפץ על ידי משוואה פשוטה - היום נשים נוטות לבלות בממוצע שעת איכות אחת ביום עם ילדיהם. בשנת 1974, כאשר היו הרבה פחות נשים בעולם העבודה, הממוצע היה רק 15 דקות. חוקרים מאוניברסיטאות לונדון וסביליה מאמינים כי אמהות מודרניות עושות למען ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיהן יותר מאי פעם. מחקר שפורסם בניו יורק טיימס הראה שאימהות קריירה כמעט ואינן חוות עצב, כעס או דיכאון מאובחן. חדשות טובות עבור כולם, במיוחד לילדים. וזה רק על קצה המזלג יש עוד הרבה מה להגיד בנושא פה.

  אז מי אמרנו מנהל את העולם?

  ההנחה היא שנשים לא שואפות לתפקידי מנהיגות בכירים. מבדיקת הרקע של המנהיגות הבודדות בפסגה, ובואו נודה בזה - הן בודדות, קל להניח שנשים אינן רוצות בתפקידים כאלו. אבל יש לנו חדשות עבורכן - שאיפות הקריירה של נשים אינן נבדלות מאלו של הגברים וככל שהניסיון המקצועי שלהן גדל כך גם השאיפה להגיע לפסגה. 

  נשים מגדירות הצלחה באופן רחב יותר, מה שהופך את ההחלטות שהן לוקחות לגבי קריירה מורכבות יותר – וזה יכול להתפרש כהסתייגות מקידום. השאפתנות אצל נשים גדלה עם הניסיון. למה? כי הן הרבה יותר הגיוניות. וזה הופך אותן למנהיגות טובות יותר. לסיכום: השאיפות שלנו גדולות אבל זה לא תמיד תלוי בנו

  בוסית. לא בוס

  במשך הרבה שנים נשים נחשבו לבוס גרוע. נשים בעמדת כוח נתפסו באופן שלילי - בסקר של גאלופ שנערך ב-2013 מרבית העובדים והעובדות אמרו שהם מעדיפים בוס זכר, ואני בכלל לא רוצה לספר לכן מה היו התוצאות ב-1953. אבל מהמחקר האחרון שנערך בסוף 2017 עולה כי זה נגמר - עובדים מעדיפים בוס אישה.  

  אולי כי מחקרים מצאו כי חברות שהשקיעו בנשים הגיעו לתוצאות טובות יותר מאלה שלא. אולי בשל ההטרדות המיניות הרבות שנחשפו עם השנים. אבל השורה התחתונה היא שעוד מיתוס נשבר - בוסיות מראות תוצאות טובות יותר במקום העבודה - אולי כי הן יודעות שהן צריכות לעבוד קשה יותר כדי לקבל את הכבוד שעמיתיהן הגברים מקבלים באופן אוטומטי. כך או כך #גםאנימעדיפהבוסיתאישה זה האשטג לוהט.

  גברים, התבלבלתם

  עוד מיתוס לגבי נשים ומנהיגות הוא שנשים לא מקודמות בשל  חוסר ביטחון. אנחנו? חוסר ביטחון? אז זהו שלא. האיפוק המחושב נתפס כחוסר ביטחון בזמן שהמציאות המחקרית מוכיחה שהערנות והזהירות הנשית, אלו  שכביכול מעכבת אותן, הן אלו שהופכת אותן למנהיגות אחראיות וחזקות. הכנות האכזרית שלהן לגבי עצמן אולי מתפרשת כחוסר ביטחון אבל היא בעצם חוזקה. שורה תחתונה: אי הבנה.

  ושוב. נא לא להתבלבל

  הנה מיתוס מעניין ומפתיע. גמישות בעבודה ונתינת עצמאות מקלה על נשים בדרך למעלה מכיוון שהם מאפשרים להן לאזן בן הבית לעבודה - ללא גמישות בשעות מספר רב של נשים ידלוף מהצינור.

  אז לא. ממש לא. הגמישות והעצמאות בעבודה רק עוזרות להן להתקדם מסיבה פשוטה -  הן חיוניות למנהלים כדי להצליח במשימות. זה מה שנותן להן את תחושת האמון והביטחון במהלכים שהן מבצעות. סביר להניח שבדיוק כמו גברים. אם הם מנהלים מוצלחים. אז לא להתבלבל -  הגמישות שהן מבקשות היא לא כי הן אמהות אלא כי הן יודעות שהיא חיונית לניהול מוצלח.

  הפאנץ'

  אתן יודעות מה החיסרון של נתינת עצמאות וגמישות בהסדרי עבודה, על פי המחקרים? שלא כולן יודעות שהם קיימים. וכך, נשים צעירות לא מבינות איך נשים בכירות מגיעות לתפקידי מפתח. איך מנהיגות עושות אז זה.

  אז רק שתדעו: ככה הן עושות את זה. גם אתן יכולות.

  אז גמישות זה לא התפשרות זה הדרך להצלחה והיא קיימת, לא רק במשרות מזכירות או מכירות אלא בכל התחומים ובכל המקצועות. כאן יש משרה לכל אחת בכל מקום. כי ניפוץ מיתוסים זה משהו שאנחנו מאוד אוהבות לעשות.


X האתר יעלה בעוד שניות