כאן תוכלי למצוא טיפים וכלים שיעזרו לך לקדם את הקריירה שלך. חשוב לנו שתמצאי מקום עבודה שיאפשר לך לשלב באופן הנכון ביותר עבורך את העבודה עם חיי המשפחה. מרגישה שחסרים לך כלים? כתבי לנו

 • הלהיט החדש בתחום ההורות: אמא עובדת

  כתבה: הילה רמלר
  06 יוני 2018
  תשכחו מכל מה שחשבתן על אמהות, עבודה וילדים. כל העדויות מוכיחות שכשאתן יוצאות לעבוד, בבית או בחוץ, אתן עושות לילדים שלכן רק טוב - אמא עובדת והרווח כולו שלהם. מופע האימה הסתיים והפך למחזמר מוצלח ומלא אושר. והבונוס: גם כשהם גדלים, יש נחת. אוי הנחת

   

  שנות ה-90 היו תקופה שנויה במחלוקת. הכוונה פה לא מבחינה אופנתית (אפרופו ג'ינס האמהות שחזר לזירה לאחרונה) אלא למופע האימה שנקרא  - אמא עובדת עם רגשות אשם.

  על אף שזה עשוי להראות כמו שריד מאותן שנים, עדיין יש כאלו שטוענים שאמא עובדת זה רע, בכלל אמהות עובדות מהוות נושא מרכזי בדיונים רבים בזירת ההורות, לעיתים קרובות הן נשפטות רק בשל העובדה שהן פשוט לא שם. אבל למעשה מחקרים רבים מראים בדיוק ההפך - לא רק שזה לא מזיק לילדים אלא שהם מרוויחים מזה והרבה.

  יש עדויות גוברות שלפיהן לילדים של אם עובדת יש יתרונות כלכליים, חינוכיים וחברתיים. זה לא אומר כמובן שילדים לא זקוקים להורים שלהם, או שהם לא נהנים כשאמא נמצאת בבית כשהם חוזרים מבית הספר ומבלה איתם יותר זמן. הם כן. אבל המחקרים מראים חד משמעית שילדים שאמותיהם יוצאות מהבית נהנים יותר. בעיקר לטווח רחוק.

  למי קראתם אם השנה?

  ניתוח של לא פחות מ-69 מחקרים שנערכו למעלה מ-50 שנים מצא שלילדים שאמותיהם עבדו יש פחות בעיות למידה, התנהגות או בעיות חברתיות. הם בעלי הישגים גבוהים בבית הספר וסובלים פחות מדיכאון, וחרדה. ואת? את אם השנה.

  גם מחקר בינלאומי שנעשה בבית הספר לעסקים של הארוורד אישר זאת חד משמעית ומחקר שנערך עבור ספר בנושא, קבע שגם הילדים יודעים את זה והם רוצים שגם את תדעי.

  אז הנה חלק ממה שכדאי שתדעי:

   

  זן ואומנות אחזקת ילדים

  שגרה זה דבר מבורך – ילדים משגשגים בה וזקוקים לה, אבל מה קורה כשהיא מופרת ודברים בלתי צפויים קורים? לפעמים זה לא נגמר טוב. ילד של הורה עובד יודע להתמודד טוב יותר מאחרים - בוקר שמשתבש בהתאם לפגישה מוקדמת של אמא, הרכבת פאזל משותפת שמתעכבת בשל שיחת טלפון או איחור לאיסוף מהחוג. מקרים כאלו, שיכולים להוציא ילדים אחרים משלוותם, יתקבלו ביותר סבלנות. הילדים לומדים שלפעמים צריך לזרום עם שינויים, שאמא ואבא רוצים אבל לא תמיד יכולים לענות על כל הצרכים במידי. הם גם יודעים שהכול יסתדר. ארוחת הבוקר תהיה בתיק, הפאזל יושלם ואמא תגיע, ואפילו בסטייל, באיחור אופנתי, כי היא חזרה מפגישה חשובה עם בגדים בהתאם. שורה תחתונה: דחיית סיפוקים

  ובאותו עניין: כושר התאוששות

  האמהות העובדות מעניקות לילדיהן כישורים לפתור בעיות. אפילו מזג אוויר לא צפוי שמביא לביטולים של אירועים, אכזבות ומצבים קשים אחרים ומגוונים. הילדים מסוגלים להתמודד עם כל מה שבא, ולהיות גמישים. כי לעולם אין לדעת מה עומד לקרות.

  ועכשיו דממה: הילדים על הבמה

  בין אם אמא עובדת ובין אם היא נשארת בבית, על פי מחקר שנערך בנושא, עולה כי הילדים נוטים לבלות איתה את אותה כמות זמן. ההבדל הוא באיכות. אמהות עובדות נוטות להעניק 100% מתשומת הלב שלהן כשהן מבלות עם ילדיהן. כי מסתבר שכשילדים הם חלק מלוח זמנים מוקצב ומתוכנן הם מקבלים את כל המשבצת כולה. זה אפילו יותר אפקטיבי במהלך גיל ההתבגרות, כי הזמן היחידי שאמא זוכה לשמוע את המתבגרים הפרטיים שלה מדברים, יותר נכון נוהמים, זה כשעוסקים בפעילות משותפת.

  שעור בכלכלה

  כל אמא  שמעה את המשפט: אבל למה את צריכה ללכת לעבודה? אבל כאשר הילדים מבינים שאת עובדת כדי לתרום לכלכלת משק הבית בו הם חיים, הם יודעים להעריך מאיפה מגיע הכסף ולומדים משהו על תכנון, תקציב וחיסכון. והכי חשוב: הם לומדים שהם חלק ממשוואה  - התפקיד שלך ללכת למשרד (או לחילופין להידבק למחשב אם את עובדת מהבית) והעבודה שלהם זה ללכת לבית ספר ללמוד. שניכם זקוקים זה לזה כדי שהכול יקרה. במילה אחת: באלנס

  ובאותו עניין: מוסר עבודה

  ילדיהן של אמהות עובדות, הן הבנים והן הבנות, אמרו דברים כמו "אמא שלי מעולם לא הטיפה לנו, אבל היא לימדה אותנו את החשיבות שיש למוסר עבודה חזק על ידי כך ששימשה דוגמה והפגינה את זה כל יום."

  מתכננים קטנים שלי

  אפילו אם זה זמן שופינג או גלישה בים. כשתכנון של פעילויות ואירועים נעשה בשיתוף עם הילדים, הם לומדים לחשוב קדימה, לתכנן ולקחת החלטות. כשהם חלק מהתכנון הם יכולים לבחור את הפעילות, לוותר או לדחות אחרות ולשבץ אחרים בתוכניות. במקרה הזה את האחים שלהם בעתיד זה יהיה מנכלים או הלקוחות של החברה שהם יקימו.

  בדרך לפסגה לומדים על אחריות

  כשאמא עושה עוד משהו מלבד להיות אמא הילדים צפויים להיות אחראים יותר. כדי לצאת מהדלת מוכנים כל יום עליהם לדעת איפה החפצים שלהם. אם הם גדולים מספיק יש להם מטלות נוספות, גם אם ממש קטנות, כמו להוריד את הכלב, להכין לעצמם משהו לאכול, או לדאוג לאחים הקטנים. אלה כישורי חיים שנרכשים מוקדם ורק ילכו וישתפרו עם הזמן. אם אין מי שיביא להם את נעלי הספורט לבית ספר, תהיו בטוחים שהם יוצבו ליד המיטה בלילה ואם לא, אז בפעם הבאה בטוח הם יהיו שם.

  כאן ועכשיו אבל גם מחר

  ילדים של אמהות עובדות נוטים לתרום יותר למטלות הבית, להשקיע יותר במשפחה ולגלות אכפתיות. ואצל הגברים זה בהחלט ניכר כשהם גדלים ומקימים משפחה. אם זה לא תורם לחברה תקינה אז מה כן?

  וזה משתפר- הבנות גדלות להיות נשים עובדות עם אחריות ויכולת הנהגה, הן אלו שמקודמות בתפקידים והן מרוויחות שכר גבוה יוותר מנשים שאמא שלהן לא יצאה לעבוד. ועכשיו רגע של נחת -  הנחת, אוי הנחת.


X האתר יעלה בעוד שניות