כאן תוכלי למצוא טיפים וכלים שיעזרו לך לקדם את הקריירה שלך. חשוב לנו שתמצאי מקום עבודה שיאפשר לך לשלב באופן הנכון ביותר עבורך את העבודה עם חיי המשפחה. מרגישה שחסרים לך כלים? כתבי לנו

 • לשרוד בימי קורונה - שוק העבודה

  01 אפריל 2020
  אנחנו נמצאים בהיסטוריה, שעוד ילמדו אותה, במיוחד בשעורי כלכלה אבל זה לא באמת מנחם או מרגיע את החששות מאיבוד הפרנסה ומהיום שאחרי. יש תקנות לשעת חירום ששינו את חוקי המשחק. חשוב להבין אותם ולפעול בהתאם לשינויים- הכל פה בפנים

  לא קשה להבחין שרבים מודאגים מהמצב הכלכלי ואיבוד הפרנסה בשל הקורונה. הפאנלים במהדורות החדשות, ההפגנות, השאלות והדיונים ברשתות החברתיות מעידים על מצוקה קשה. רבים איבדו את עבודתם, יצאו לחל"ת או נאלצו לראות איך העסק שהקימו יורד לטמיון. המצב מזמן לנו התמודדויות חדשות ושאלות מורכבות בתחום דיני העבודה.

  חשוב לציין שהחוק וגם חוקי העבודה כפופים בתקופה הזו לתקנות לשעת חירום אשר מצמצמות את זכויות הפרט, לרבות זכויות של עובדים - חוקי העבודה לא בוטלו כמובן וכך גם החוקים שמגנים על נשים בשוק העבודה, אך חלק מהכללים השתנו לתקופה מוגבלת וחשוב להכיר במצב ולפעול בהתאם לכללים המשתנים.

  על מנת לעשות סדר בבלאגן, ביקשנו מעו"ד אורי טורקיה שלס, מנהלת מערך הסיוע המשפטי, ויצו ישראל לפרט את המצב החוקי בנוגע לזכויות עובדים בזמן הזה. ולהסביר איך לעבור את זה הכי טוב שאפשר

  הוצאה לחל"ת

  רבים מהמעסיקים נתונים בקשיים כלכליים משמעותיים בעת הנוכחית ועל מנת לא לפטר עובדים ולא לקבוע החלטות לטווח ארוך, מבקשים להוציא את עובדיהם לחופשה ללא תשלום (חל"ת) לזמן מוגבל. במהלך תקופת החל"ת העובדים זכאים לפנות לביטוח הלאומי ולתבוע דמי אבטלה בהתאם לזכאותם האישית (תקופת אכשרה, מצב משפחתי ועוד).

  חשוב לציין, שהוצאה לחל"ת מחייבת את הסכמת העובדת. מובן שבנסיבות המיוחדות שנוצרו כדאי לשקול מהן האלטרנטיבות של המעסיק במידה והעובדת מסרבת להוצאתה לחל"ת ובהתאם לשקול את מתן ההסכמה. על פי עמדת מרבית עורכי הדין בתחום דיני העבודה, סירוב ליציאה לחל"ת בתקופה הנוכחית עלול להעמיד את העובדת בפני שימוע לפני פיטורים, משום שלמעסיק אין אפשרות להמשיך ולהעסיק אותה.

  גם במקרה של הסכמה, מומלץ לשוחח עם המעסיק ולנסות לקבוע מועד לסיום החל"ת המוסכם, גם אם במידת הצורך יוארך החל"ת בהסכמת הצדדים.

  במקרה של עובדות מוגנות על פי חוק עבודת נשים (עובדות בטיפולי פוריות, עובדות בהיריון, עובדות לאחר חופשת לידה), חלה חובה על המעסיק להגיש בקשה להיתר להוצאתן לחל"ת טרם הוצאתן בפועל. ההיתר ניתן על ידי הממונה על עבודת נשים במשרד העבודה והרווחה. הממונה פרסמה מסלול "מהיר" למקרים של הוצאת עובדות מוגנות לחל"ת בשל מגפת הקורונה, אשר כולל טופס מיוחד וטיפול מהיר בן ימים ספורים בלבד.

  למען היעילות, אני ממליצה להגיע להסכמה כתובה בין העובדת למעסיקה ולצרף אותה לבקשה לממונה על עבודת נשים.

  במידה ואת סבורה שהוצאתך לחל"ת אינה קשורה למגפת הקורונה אלא נובעת מאפליה או התנכלות אישית כלפייך אנו ממליצות להתנגד לבקשה בעל פה ובכתב וכן להתייעץ עם עורכת דין מומחית לדיני עבודה בהקדם האפשרי.

  הפחתת שכר

  מעסיקים רבים מבקשים להימנע מהוצאת עובדיהם לחל"ת ובמקום זה, מחליטים על הפחתת שכר רוחבית או חלקית בשכרם של העובדים.

  כמו במקרה של חל"ת, גם במקרה של הפחתת שכר, נדרשת הסכמת העובדת לשינוי. גם כאן, מומלץ להגיע להסכמות בדבר תקופת הפחתת השכר ולא להשאיר את ההסכמה לתקופה בלתי מוגבלת.

  חשוב לציין שהפחתת שכר היא הרעת תנאים מובהקת ועל כן במקרה שהעובדת אינה מסכימה להפחתה, היא רשאית להתפטר בדין מפוטרת ולקבל את מלוא פיצויי הפיטורים להם הייתה זכאית לו הייתה מפוטרת ביוזמת המעסיק. להתפטרות בדין מפוטרת ישנם כללים קבועים ולכן, לפני ביצוע ההתפטרות אנו ממליצות להיוועץ עם עורכת דין מומחית לדיני עבודה ולוודא שאת פועלת לפי הכללים בכדי שלא תאבדי את הזכאות.

  גם במקרה של הפחתת שכר נדרש אישור הממונה על עבודת נשים במקרה של עובדות מוגנות, אך במקרה הזה לא פורסם בינתיים "מסלול מהיר" ולכן התהליך יבוצע מול הממונה כרגיל (למעט פגישה של הצדדים עם הממונה, שתיעשה טלפונית). 

  קושי בהגעה לעבודה

  עובדות רבות ניצבות כעת בפני קושי ממשי להתייצב במקום העבודה וזאת בשל ביטול המסגרות הלימודיות של הילדים לצד האיסור להביא ילדים למקום העבודה בשל חשש מהדבקה בקורונה. חשוב לציין שנכון למועד זה, אין פתרון חוקי המחייב את המעסיקה בעניין זה. האפשרויות הניצבות בפני העובדת והמעסיקה הן- מתן אפשרות לביצוע העבודה מהבית (כאשר הדבר מתאפשר טכנית), הוצאה לחל"ת (אשר יאפשר קבלת דמי אבטלה), חיוב העובדת בניצול ימי חופשה או בהפסד שכר בשל הימים שבהם לא התייצבה לעבודה.

  אציין, שויצו, יחד עם ארגונים נוספים, פנתה למשרד האוצר ומשרד העבודה והרווחה בעניין זה במטרה לייצר פתרון כולל לנושא ולחייב מעסיקים שאינם מאפשרים עבודה מהבית להוציא את העובדות לחל"ת ולא לפגוע בפרנסתן. בשלב זה עדיין לא התקבלה תשובה ואין מדיניות כוללת בעניין זה.

  צמצום כוח האדם במקום העבודה

  נכון למועד זה, המעסיקים נדרשים לצמצם את כוח העבודה שמגיע פיזית לעבודה ל-20% (למעט ענפים מסוימים כבניה). המשמעות היא שבפני המעסיקה עומדות שתי אפשרויות ביחס לשאר העובדים- מתן אפשרות של עבודה מהבית או הוצאה לחל"ת. חל איסור על מעסיק לדרוש מעובדיו להפר את התקנות לשעת חירום ולחייבם להגיע באופן מלא. כמו כן, מעסיק מחויב לפעול על פי התקנות, לרבות בדיקת חום ומצב בריאותי כתנאי לכניסה למקום העבודה ולרבות שמירה על מרחק של 2 מטרים בין עובד לעובד.

   

  התקופה הנוכחית מאופיינת באי וודאות גדולה ובשינוי כמעט יומי של ההנחיות למעסיקים ועובדים. אנו ממליצות בחום לשמור על סבלנות ואורך רוח ולזכור שגם המעסיקים עומדים בפני משבר משמעותי בעת הזו. כמו כן, מומלץ להתעדכן באתר הביטוח הלאומי ובאתר "כל זכות" בשינויים ובזכויות.

  ויצו ישראל מפעילה מערך סיוע משפטי הכולל לשכות משפטיות בכל הארץ (03-6923791 לבירור הלשכה הקרובה לביתך) וקו ייעוץ לזכויות נשים בעבודה שמספרו 03-6923825, אתן מוזמנות להיעזר בנו בכל שאלה.

  אין באמור במסמך זה כדי להוות ייעוץ משפטי פרטני, אלא אך ורק תיאור כללי של המצב המשפטי.

  מאחלת לכולן בריאות וחזרה מהירה לשגרה.

   


X האתר יעלה בעוד שניות