כאן תוכלי למצוא טיפים וכלים שיעזרו לך לקדם את הקריירה שלך. חשוב לנו שתמצאי מקום עבודה שיאפשר לך לשלב באופן הנכון ביותר עבורך את העבודה עם חיי המשפחה. מרגישה שחסרים לך כלים? כתבי לנו

 • קריירה בהייטק. איך את עושה את זה?!

  כתבה: מיכל חסון
  22 יולי 2017
  נתחיל בספוילר: את יכולה לנהל קריירה מצליחה בהייטק וליהנות מחיי משפחה מאושרים. פגשנו 4 נשים מדהימות שמצליחות לעשות את זה וחקרנו אותן לעומק כדי לגלות את סוד ההצלחה שלהן. בכל זאת, חלקן מנהלות חיי משפחה וקריירה משגשגת כבר... עשרים שנה! אספנו את הטיפים ולפנייך מדריך ההייטקיסטית בגלקסיה: כשתסיימי לקרוא, העבירי אותו הלאה.

  נתחיל בספוילר: את יכולה לנהל קריירה מצליחה בהייטק וליהנות מחיי משפחה מאושרים. פגשנו 4 נשים מדהימות שמצליחות לעשות את זה וחקרנו אותן לעומק כדי לגלות את סוד ההצלחה שלהן. בכל זאת, חלקן מנהלות חיי משפחה וקריירה משגשגת כבר... עשרים שנה! אספנו את הטיפים ולפנייך מדריך ההייטקיסטית בגלקסיה: כשתסיימי לקרוא, העבירי אותו הלאה.

   

  למה לעשות לבד אם את יכולה לתת למישהו אחר לעשות בשבילך?

  אף רשימת טיפים לניהול חיי קריירה ומשפחה לא תהיה שלמה בלי הטיפ הזה, אז בואי נתייחס אליו כבר בהתחלה ונעבור הלאה: אאוטסורסינג או בעברית, מיקור חוץ. תחום ההייטק הוא תובעני, אבל לפחות הוא מתגמל. הרשי לעצמך להקצות חלק מהתקציב החודשי למטרה זו ומצאי נותני שירות אמינים שיבצעו בשבילך את המשימות ה"כיפיות" של החיים: לנקות את הבית, לטפל בגינה, לכבס ואפילו לבשל: כל אחת והמטלה הפחות אהובה עליה. אולי זה נשמע כמו פינוק, אבל היי, את עובדת קשה ומגיע לך להתפנק! והאמת שמיקור חוץ הוא לא רק פינוק, לפעמים הוא פשוט הפתרון ההגיוני והנכון. טל, אמא לשלושה ילדים, 20 שנה באינטל, סיפרה לנו שכשנסעה מטעם העבודה לחודש בארצות הברית, היא דאגה לאוכל ביתי בתשלום: "כשחזרתי בן זוגי אמר לי, אולי נמשיך עם זה, מזמן לא אכלנו כל-כך טוב". כן, מיקור חוץ חייב להיות ידידה הטוב ביותר של האמא ההייטקיסטית, זו שלא עושה סיפור מזה שיש מישהי שמבשלת אוכל טעים יותר; כל כך טוב שאחת האמהות גם צחקה על כך  שהיתה שמחה להיעזר במישהי אחרת להרדמות של בנה. אני אישית יכולה להבין את זה.

   

  מערכת תמיכה

  נשים מתפארות ביכולת המולטיטסקינג שלהן (ובצדק!) וזה אפילו מאוד מספק להרגיש שאת קצת סופרוומן, אבל אנחנו לא יכולות להיות טובות בהכל. קחי לך רגע, זה נשמע טריוויאלי אבל זה קשה לעיכול: אנחנו לא יכולות לעשות הכל לבד. אחת הנשים שראיינו לכתבה אמרה שהיא לא היתה יכולה 'לעשות את זה' בלי בעלה. הו הדילמה שפרצה פה במשרד: זה לא יכול להיכנס לכתבה, זה לא מעצים נשים! אשה לא צריכה גבר כדי להצליח! אבל זה לא משנה אם זה בן הזוג, הסבתא, הילדים הגדולים, או המטפלת-במשרה-מלאה: אנחנו לא יכולות לעשות הכל לבד, וזה חשוב, בעיקר למען השפיות הנפשית שלנו, שגם לא ננסה! אביגל, אם יחידנית, סיפרה לנו שאחרי לידת בנה היא חזרה לגור עם הוריה, שם מתגוררת גם אחותה, אם יחידנית לשני ילדים. התא המשפחתי מהווה מעין קומונה בו כל אחד אמון על תפקידו: אביגל למשל, אחראית על הכביסות, ואחותה על הבישולים לשבת. 'שתי אחיות חוזרות לבית ההורים עם הילדים הקטנים שלהן': זה יכול להיות יופי של רעיון לסיטקום מצליח, אבל זה גם יופי של רעיון לניהול החיים, כי לרעיון הסופרוומן שעושה הכל לבד, אין הרבה רלוונטיות כשאת ניצבת מול ערימה עצומה של כלים או כביסה. הכח שלך טמון בלמצוא את הפתרון שעובד הכי טוב בשבילך.

   

  ספונטניות? לגמרי אוברייטד

  דייט לוהט? לצאת לריצה? לשבת מול הים עם בירה צוננת? איכשהו הדברים האלה תמיד נדחקים אל השוליים של החיים. ואמנם זה הכי רומנטי בעולם לקפוץ לגיחה קצרה לאירופה בספונטניות מוחלטת, אבל כנראה שזה לא יקרה כשיש ילדים, וכל הספונטניות שבעולם לא שווה הרבה אם התוצאה היא שבפועל את נהנית פחות מהחיים (וכדי שלא יהיה לך ספק באשר לכוונתי, אני אומר זאת בברור: להנות מהחיים זו המטרה!). אז מה עושים בפועל? מתחייבים. בין אם זה לקבוע עם אנשים אחרים, לשלם על מנוי, או להזמין כרטיסים מראש, ההתחייבות עושה את כל ההבדל.

  ואת יודעת מה? זה בסדר גם לקחת קצת זמן לעצמך בלי מטרה מוגדרת, אפילו אם את מהנדסת באינטל כמו הילה: "היו כמה פעמים שהורדנו את הילדים בבוקר בגן, אני מסתכלת על בעלי, הוא מסתכל עלי, אנחנו מסתכלים אחד על השני ואומרים 'חוזרים לישון', רק בשביל לשמור על השפיות". זה מה שהיא בחרה לעשות אחרי שהילדים היו חולים שבועיים. אשה חכמה, ללא ספק.

   

  ספונטניות? הכי חשוב!!

  האם אני סותרת את עצמי? בסדר גמור, אז אני סותרת את עצמי. ומיד תבינו למה זה לגיטימי. זה נכון שאם לא נתחייב לדברים, יש סיכוי טוב מאוד שהם פשוט לא יקרו. אבל אם לא נשאיר פתח לספונטניות, החיים יהיו פשוט משעממים. יש לך ערב פנוי? תיזכרי שפעם היית ספונטנית! ואחר כך גם תוכלי לספר לחברות. איך לא התעסקת בכביסות ובכלים. התלבשת יפה ויצאת לסרט או להצגה, או למסעדה ההיא שמזמן רצית לנסות. זרקי שאילתא לגוגל "מה עושים היום?" והרשי לעצמך להיות מופתעת.

   

  חוקים נועדו כדי שישברו אותם; אלא אם אלה החוקים שלך!

  כמה שזה נשמע ברור מאליו, לפעמים אנחנו שוכחות שאלה החיים שלנו ויש לנו את היכולת לכתוב את הכללים והעקרונות בסיפור הזה. אז את יכולה להחליט, כמו טל, שבין שש לתשע בערב זה הזמן של הילדים, כל השאר יחכה. את תתפלאי לגלות כמה זה פשוט כשכל מה שצריך זה להגיד 'אני אחזור אליך בתשע'. יולי, הנדסאית בת 28, נשואה לדני שגם עובד באינטל, סיפרה לנו על החוקים הקטנים שלה לשימור הזוגיות כשעובדים באותו מקום: לא מדברים על עבודה בבילוי המשותף עם בן הזוג, ולא מדברים עם בן הזוג במהלך העבודה: "איך שבאים לעבודה מנתקים קשר, רק אם זה דחוף, יש טלפון. אנחנו יודעים ששני טלפונים זה ממש דחוף אז אנחנו עונים. אם לא, אנחנו משתדלים לא לדבר, לשמור משהו גם לבית". צודקת, תני לו/ה להתגעגע אליך קצת!

  זמן איכות עם הילדים

  כשאין לך זמן לכמות, לכי על איכות! גם ביום הכי עמוס אפשר למצוא את ההזדמנות לקצת זמן איכות; הנה השיטות של הילה:  "אני מנסה לפנות לעצמי את הזמן לילדים באופן יזום לקחת אפילו עשר דקות לשיחה קטנה עם כל ילד, עשר דקות בשקט כשהם במיטה שלהם, איך היה היום, מה עשיתם, וממש להקפיד על זה שזה שיחה אחד על אחד, לתת להם את הההרגשה כל אחד בנפרד שאני איתו". לחילופין, את תמיד יכולה לנסות לשלב את הילדים במה שאת עושה. הילה, לדוגמה, לוקחת איתה את הילדים הגדולים יותר כשהיא יוצאת לריצה; היא רצה והם על האופניים מאחוריה. כן, היא עד כדי כך מהירה!

   

  לעבוד במקום הנכון

  הטיפ הזה חשוב בדיוק כמו שהוא קשה לביצוע. כדי למצוא את מקום העבודה הנכון עבורך את תצטרכי קודם כל להאמין שמגיע לך את הטוב ביותר, ולדעת שאת שווה את זה. לפעמים זה בדיוק מה שעושה את כל ההבדל בין לקום בבוקר עם חיוך לבין ללכת לישון בלילה בתחושת תסכול. יש סיבה שחלק מהנשים שראיינו נמצאות באינטל כבר עשרים שנה, ולמרות שחלקן חיפשו עבודה זמנית, כולן מצאו שם בית.

   

  גמישות? לא רק בשעות העבודה

  טל חשבה שהיא תעבוד תמיד בחברה להגנת הטבע, אביגל רצתה בצעירותה להיות ספרית, הילה חלמה להיות מדענית, ויולי למדה עיצוב. החיים הובילו אותן לאינטל. אם תהיי פתוחה לשינויים ותרשי לעצמך לשנות את דעתך, תוכלי לזהות הזדמנויות ולקפוץ עליהן. ואל תחכי שההזדמנות תדפוק על הדלת, השאירי את הדלת פתוחה, והיא כבר תיכנס לבד.

   

  פרופורציות

  כל הטיפים והעצות לא יעזרו אם לא נלמד לקחת את הכל בפרופורציות הנכונות, כי יהיו משברים ואתגרים, ותקלות וקשיים, אז תמיד תזכרי מי את, ושאת הכי טובה שאת יכולה להיות, וברגעים קשים יותר תחשבי על מה שאמרה לנו אביגל: "אני לא חושבת שיש מישהו שלא יוצא משיווי משקל, אני חושבת שמה שחשוב זה תמיד לדעת בפרופורציה איך להחזיר את עצמך בחזרה למקום הנכון".

   

  עוד בנושא


X האתר יעלה בעוד שניות